Envelopa Office Center dala ožít příběhu zapomenutého hrdiny

14. 5. 2024

Jako románový příběh se jeví životopis statečného Čechoslováka Štefana Mazáka. Jeho složitou cestu za svobodou z tvrdě komunistického poúnorového Československa, vojenský výcvik za oceánem, seznámení s bratry Mašínovými, ale hlavně jeho neuvěřitelně odvážné kroky, kdy na různých bojištích světa zachraňoval zajatá rukojmí i spolubojovníky z bezvýchodných situací, ukazuje výstava v Envelopa Office Center.

 

Expozice připomíná zapomenutý příběh odvahy a hrdinství jednoho z československých občanů. Štefan Mazák, který před životem v komunistickém Československu zvolil emigraci do svobodných Spojených státech, je dnes možná známější za oceánem než u nás, v zemi svých předků.
Panely a vitríny s mnoha dobovými artefakty nabídly návštěvníkům zevrubný popis života málo známého hrdiny. Vyprávění doplnilo množství předmětů, připomínajících službu v americké armádě v 50. a 60. letech minulého století. Štefan Mazák, mimo jiné přítel bratrů Mašínů, prošel tvrdým vojenským výcvikem. Získané vojenské dovednosti spolu s morálními zásadami a nevšední odvahou pak uplatnil například během tajné operace v africkém Kongu, kdy při evakuaci zraněných misionářů z odlehlé vesnice zachránil celou svou jednotku. Obdobné hrdinské činy realizoval i na bojišti ve Vietnamu. Není divu, že obdržel řadu zahraničních vojenských vyznamenání. V poslední akci svého života kryl i po zranění ústup svých spolubojovníků, dokud sám nepadl.
Výstava byla součástí tradičního festivalu Paschalia Olomucensia, inicioval ji olomoucký poslanec Martin Major a jejího zahájení se zúčastnil i europoslanec Alexandr Vondra.

Mohlo by Vás také zajímat

    Chcete si pronajmout kanceláře v Envelopa Office Center?

    Přijďte se k nám podívat na vlastní oči. Rádi Vás provedeme. Zanechte nám na Vás kontakt a my se Vám ozveme.